Seminaras "Apšvietimas"

Seminaro metu apšvietimo specialistai pasidalino informacija apie šviestuvų kūrybinį procesą ir nuo ko reikia pradėti sprendžiant apšvietimo klausimus.

Dažnai galvodami apie šviesą su primityviname ją iki jungtuko paspaudimo. Tačiau šviesa yra ne tik funkcija, tai daug daugiau. Šviesą ir jos istorijas nagrinėjantys, lietuvių šviestuvų kūrėjai ir gamintojai Linas Ambrasūnas ir Rūta Ambrasūnienė, atstovaujantys prekiniam ženklui EtnoDesign dalinasi savo pastebėjimais apie tai, kokią reikšmingą įtaką žmogui ir jo būsenoms gali turėti šviesa.

Šviesos įtaką žmogui.

Specialistai pastebi, kad šviestuvo skleidžiama šviesa veikia stebėtojo emocinį nusiteikimą. Šviestuvo ir apšvietimo pagalba galima kurti skirtingas, norimas būsenas. Sudarant apšvietimo planą, erdvėje kuriame ne taškus iš kurių sklinda šviesa, o būsenas bendravimui, poilsiui, darbui. Visi esame patyrę ryškios ir blankios šviesos poveikį. Kai reikia sužadinti budrumą, ryški šviesa aktyvuoja ir energizuoja. Tačiau jos intensyvumas turės priešingą efektą maloniai vakarojant ar ruošiantis miegui.

Atitinkamai per blanki šviesa gali varginti dirbant, skaitant ar užsiimant veikla, kur turime aiškiai matyti. Čia labai svarbu pajausti, ko mums reikia skirtingose situacijose ir taip šviesos pagalba reguliuoti savo būsenas – aktyvuoti arba slopinti savo energiją. Šviestuvai ir jų skleidžiama šviesa namuose turi didelę reikšmę formuojant erdvę, tad verta neapsiriboti vienu centriniu apšvietimo tašku. Tame pačiame kambaryje skirtinguose aukščiuose išdėlioti šviesos šaltiniai sukurs ypatingą namų atmosferą, suteiks jaukumo. Galimybė įjungti toršerą, papildomą stalinį ar sieninį šviestuvą, sukuriant šviesos salas ir taip sumažinant bendro apšvietimo intensyvumą, suveikia kaip signalas perėjimui į poilsio režimą. Tokioje atmosferoje nurimstama, atsipalaiduojama, bendravimas įgauna kitų spalvų. Žaidžiant apšvietimu, galima pratinti savo kūną sekti kuriamais impulsais ir reguliuoti savo ritmą, kuriant tinkamiausią balansą.

EtnoDesign studija

Individualus šviestuvų dizainas.

Šviestuvai bene daugiausiai diskusijų kelianti tema namų įrengimo procesuose. Pasirinkimas lyg ir platus, tačiau, kai reikia pasirinkti, turim įvertinti labai daug charakteristikų ir kartais prieinamą išvados, kad tai, ką gali pasiūlyti rinka, ne visai atitinka konkrečios situacijos diktuojamus poreikius. Tokiu atveju sprendimu tampa individualaus šviestuvo gamyba.

Būtent šį iššūkį kas kartą imasi spręsti PLEIADES komanda, gaminanti rankų darbo, individualaus dizaino šviestuvus. Šio prekinio ženklo įkūrėja Justė Kolevaitytė – Radzevičė dalinasi savo mintimis apie kūrybos procesą ir patarimais, kaip padaryti, kad tiek klientui, tiek ir kūrėjui, jis būtų kuo sklandesnis.

PLEIADES šviestuvas

Kaip žinoti, kad Jums reikalingas individualus šviestuvas?

Galimi keli variantai:

 • Nerandate tinkamo dydžio, spalvos, medžiagų šviestuvo iš to, ką siūlo rinka;

 • Nerandate tinkamos estetinės išraiškos, stilistikos šviestuvo rinkos pasiūloje;

 • Norite turėti išskirtinį ir unikalų gaminį, pritaikytą būtent Jūsų erdvei.

Netinkamas motyvas rinktis individualaus šviestuvo gamybą:

 • Manymas, kad pasigaminsite per brangaus originalo kopiją, pigiau.

Kaip žinoti, ko noriu?

PLEIADES įkūrėja pataria, jog pradėti reikėtų ne nuo patinkančių konkrečių šviestuvų paieškos, o nuo stabtelėjimo ir susimąstymo, kas aš esu, kuo domiuosi, kas mane džiugina? Kaip jaučiuosi skirtingose erdvėse?

Įkvėpimo šaltiniu gali tapti ir medžiagos, karoliukai, perlai, kristalai, grandinėlės, stiklas, akrilo stiklas, virvės, džiutas ir dar begalė skirtingų medžiagų. Svarbu suprasti, kad kuriant individualiai, reikia svajoti drąsiai ir tas svajones išsakyti kūrėjams, kurių rankose net visai nedekoratyvios medžiagos, kaip pavyzdžiui dviračio grandinės, gali tapti  šviestuvo dalimi.

Projekto derinimas. Ką reikia žinoti ir kokie namų darbai laukia?

 • Aprašyti savo viziją, svajones, idėjas;

 • Jeigu turite pasirinkę pavyzdžių, inspiracijų, pateikti jų nuotraukas;

 • Jeigu turite, vizualizacijos arba 3D modelis;

 • Realios vietos nuotraukos;

 • Terminai;

 • Biudžetas;

Kūrybinis momentas

Svarbiausi kokybiško apšvietimo aspektai.

Galvojant apie savo namų apšvietimą, gali atrodyti, kad tai itin sudėtinga užduotis – tinkamai suprojektuoti apšvietimo scenarijus ir pasirinkti tinkamiausius jų įgyvendinimui šviestuvus. Bet įmonės UAB Ardena pardavimų komandos vadovas Gytis Šileris sako, kad žinant svarbiausius principus procesas nėra toks sudėtingas, koks gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Kas yra šviestuvas ir kokie parametrai juos sudaro?

Parametrus svarbu žinoti, tam, kad būtų galima tinkamai įsivertinti asmeninį poreikį. Parametrai:

Tipas. Pirmiausia svarbu suprasti, kokie apskritai gali būti šviestuvų tipai:

 • Pastatomi

 • Pakabinami

 • Paviršiniai

 • Įleidžiami.

Pasirenkant reikiamą tipą yra labai svarbu įvertinti unikalią situaciją, kurioje bus naudojamas šviestuvas.

 • Apšvietimo lygis. Šis parametras leidžia įvertinti, kokią apšvietą sukurs pasirinktas šviestuvas ir pagal tai  įvertinti, kiek ir kokių šviestuvų gali reikėti skirtingoms zonoms apšviesti.

 • Šviestuvo foto metrinė kreivė. Šis parametras parodo, kokiu kampu sklis šviesa.

 • Šviesos šaltinio spalvinė temperatūra.  Nurodo, kokios spalvos ir temperatūros šviesą skleidžia šviestuvas. 

 • Spalvų atkūrimo indeksas.   Svarbus parametras, kuomet reikalinga, kad šviesa neiškraipytų matomų joje daiktų spalvos.

 • Dimeriavimas.  Parametras leidžiantis reguliuoti šviesos intensyvumą.

 • Šviestuvo apsaugos klasės.  IP klasė nurodo apsaugos lygį drėgmei. Svarbu žinoti, kad pirmas skaičius nurodo atsparumą dulkėms, antrasis vandeniui. IK klasė nurodo šviestuvo atsparumą smūgiams.

UAB Ardena švietuvai. Interjeras CLE DE MAISON

Gytis Šileris sako, kad apšvietimo projektavimą gali palengvinti bendravimas su apšvietimo srities specialistais, kurie įvertinę esamą erdvės situaciją ir kliento poreikius, padeda susidėlioti aiškesnį vaizdą ir išsirinkti reikiamus šviestuvus.

Namų darbai, kuriuos reikia atlikti prieš kreipiantis į apšvietimo specialistą:

 • Turėti paruoštą baldų planą, kur matosi ne tik baldai, bet ir langai, aiškus patalpos aukštis, apdailos sprendimai, spalvos. Idealu, kai apšvietimas pradedamas projektuoti tiksliai žinant visas baldų vietas, tokiu atveju priimami konkretūs ir situaciją atliepiantys sprendimai.

 • Būti išsigryninus koncepciją. Čia svarbu įvertinti ir dizaino viziją ir norimą pasiekti apšvietimo lygį. Idealu aiškiai suprasti, koks erdvės stilius ir estetinė vizija.

 • Tiksliai žinoti, kokį rezultatą norima pasiekti.

Apšvietimo srities naujienos.

Apšvietimo specialistas kaip vis dar išliekančia naujieną įvardina – trekines apšvietimo sistemas. Kurios jau rinkoje vyrauja keletą metų ir tikrai niekur neišeis, ši sistema tik tobulės. Jos apšvietimui suteikia mobilumo, lankstumo bei modernumo.

IP sistemos
0 Comments
Seminarai
Seminarai, kuriuose ilgamečiai savo sričių specialistai nagrinėja svarbias interjero dizaino temas, edukuoja ir įvardina svarbiausius punktus, kuriuos turite žinoti siekdami geriausių rezultatų.
Seminarai interjero dizaineriams ir naujakūriams, kurie savarankiškai įsirenginėja namus ir ieško informacijos.
Authors
Blank Page